Temat: Pokojowa rewolucja „Solidarności” cz.1 (klasa 4)

Temat: Pokojowa rewolucja „Solidarności”

Dzisiaj dowiecie się czym była „Solidarność” i kto zasłużył się w jej działaniu. Następna lekcja dotyczyła będzie życia codziennego w PRL’u oraz stanu wojennego.

Pytanie wstępne: Czy okupacja ziem polskich po zakończeniu wojny w 1945 r. faktycznie się zakończyła? Sowieci nas wyzwolili, czy ponownie zniewolili?

I.Przypomnij sobie najważniejsze cechy ustroju, który zapanował w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Spróbuj samodzielnie, potem spójrz na mapę mentalną <klik> i sprawdź jakie były cechy komunizmu, również w naszym państwie.

Jak czulibyście się jako obywatele takiego państwa? Co chcielibyście zrobić, aby to samopoczucie zmienić?

II.Przeczytaj z podręcznika podrozdziały „Podwyżki cen”, „Sierpień 1980” oraz „Solidarność” (s. 155 – 157).

III.Czy wiesz jak próbowano walczyć z władzą komunistyczną do 1980 r.?

Obejrzyj poniższy film, który jest kompilacją kilku polskich filmów opowiadających o czasach komunistycznych

a następnie film Polskiej Kroniki Filmowej o wydarzeniach grudnia ’70.

IV. Przed rokiem 1980 w Polsce działali żołnierze podziemia niepodległościowego, również robotnicy i inteligencja próbowali występować przeciw władzy. Zwróć uwagę, że choć komuniści uważali,  iż w ich państwie najważniejsi są ludzie pracujący, to właśnie oni stanowili jedną z grup społeczeństwa, która sprzeciwiała się komunizmowi.

Dlaczego dochodziło do protestów robotniczych?  Np. z powodu trudnych warunków materialnych czy łamania praw politycznych i obywatelskich.  Każde takie wystąpienie było tłumione przez władzę z użyciem siły i, nierzadko, kończyło się śmiercią wielu protestujących. Dlatego gdy w sierpniu 1980 roku po raz kolejny doszło do wystąpień, organizujący je robotnicy postanowili zadziałać inaczej. Zamknęli się w zakładach pracy i ogłosili strajk okupacyjny. Wśród robotników, którzy odegrali w tych wydarzeniach znaczącą rolę, znajdowali się Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz.

IV. Zapoznaj się z biogramami tych postaci (podręcznik, s. 156–157). Na podstawie tych informacji odpowiedz sobie na pytania:

Jaką rolę w wydarzeniach sierpnia 1980 roku odegrała każda z tych postaci?

Czego dowiadujemy się z biogramów o tym, co wydarzyło się po strajku w sierpniu 1980 roku?

V.Zapisz notatkę:

1. W latach 70. i 80. komunistyczna Polska była w złej sytuacji gospodarczej – rosła inflacja, a żywność drożała.

2. „Sierpień 1980” to ciąg wydarzeń związanych ze strajkiem w stoczni Gdańskiej na czele którego stanął Lech Wałęsa.

VI.Jednym z żądań, które wysunęli strajkujący robotnicy było powstanie niezależnego od władzy związku zawodowego. Dlaczego władza komunistyczna zgodziła się na jego realizację? Co zamierzała zrobić później?

VII. Zapisz notatkę:

3. „Solidarność” to „Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy”- na czele Lech Wałęsa – ludzie przystępowali masowo, dlatego komuniści postanowili go zniszczyć.

VIII. Wykonaj zadania w grze Postaci i wydarzenia.

Anna Walentynowicz  

Lech Wałęsa

Zadanie dodatkowe. Wsłuchaj się w tekst.

Czy wiesz, że w Polsce powstawały w tym czasie piosenki „antysystemowe”, które krytykowały i obalały komunizm? Jestem pewna, że część z nich znasz!

Napisał Zbigniew Hołdys. Utwór robił furorę na koncertach w PRL-u, bo wszyscy tłumnie zamieniali tekst refrenu „Chciałbym być sobą” na „Chcemy bić ZOMO”.
ZOMO było znienawidzonymi przez wszystkich oddziałami milicji, wykorzystanymi między innymi do pacyfikacji strajków po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku.
Osaczony człowiek, który domaga się „kawałka podłogi”, czyli po prostu wolności.
Ten utwór to prawdziwa lekcja historii. Ballada została napisana przez Krzysztofa Dowgiałłę, zainspirowanego gdyńskimi strajkami w 1970 roku i zastrzeleniem młodego Zbyszka Godlewskiego. W 2010 r. przypomniał o niej Kazik w swoim punkowym coverze.
Skoro mowa o Kaziku to trzeba zaznaczyć, że Kult nagrał wiele piosenek krytykujących szarą rzeczywistość PRL’u.
Piosenka ta urosła do rangi protestu wobec morderstwa studenta Grzegorza Przemyka.
Ludzie „podchwycili” fragment o maturze i „Mniej niż zero” zaczęło żyć własnym życiem – do tego stopnia, że władza kazała usunąć piosenkę z listy przebojów Trójki.
Na wesoło. Kabaretowy utwór został przez publiczność jednoznacznie odebrany jako prztyczek w nos władzy. Satyrę dostrzegli także urzędnicy: „Gdy poszedłem do cenzora, usłyszałem, że jest to piosenka, która namawia do likwidacji ustroju socjalistycznego” – wspomina po latach Młynarski.
Dezerter to legenda polskiego punkrocka. Według jednej z anegdot kpiący z Milicji Obywatelskiej tekst mógł ujrzeć światło dzienne, bo odpowiadający za cenzurowanie piosenek urzędnik… nie zrozumiał jej ironicznego wydźwięku.

A to tylko niektóre z nich…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *