CEL:
Umiejętność wyjaśnienia różnicy pomiędzy faktem a opiniami; posługiwanie się pojęciami: opinia publiczna, cenzura, mass media, „czwarta władza”, fakt, opinia, reklama, perswazja, manipulacja.
1. Przypomnij sobie na czym polega trójpodział władzy.
– pierwsza ustala prawa (ustawodawcza),
– druga wprowadza je w życie (wykonawcza),
– trzecia pilnuje, aby to prawo było przestrzegane – a jeśli tak nie jest, to karze za jego złamanie.
To są władze oficjalne.
Ale jest jeszcze jedna, o której mówi się „czwarta władza” – to media przekazujące informacje
Dziś zaczniemy od tego, co w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na całym świecie stało się niesamowicie ważne i cenne – INFORMACJA. Na swobodnym dostępie do niej zależy wszystkim.
2. W celu przypomnienia sobie wiadomości przeczytaj lekcję z podręcznika s. 158 – 161.
3. Spójrz na ćwiczenie 1 na końcu tego tematu i zapoznaj się z danymi z tabelki.
Media to miejsce pracy dziennikarzy, którzy dostarczają nam informacji i komentują rzeczywistość otaczającą nas.
Posługują się faktami i opiniami.
Aby uświadomić sobie tę „subtelną” różnicę zrób ćwiczenie
4. Następnie obejrzyj reklamę:
To też informacja, ale inna. Jednostronna (czyli same plusy) – o czym wiesz z lekcji języka polskiego. Proces wytwarzania, modyfikowania i przekazywania informacji pomiędzy jednostkami nazywany jest komunikacją społeczną. Dzięki temu procesowi można kształtować, wpływać oraz zmieniać wiedzę, postawy i zachowania ludzi. Reklama jest tego bardzo dobrym przykładem. Komunikacja społeczna opiera się na przekazie medialnym, który przy pomocy różnych środków perswazyjnych jest w stanie wywołać odpowiednie zachowania odbiorcy.
5. Obejrzyj film:
6. Uzupełnij notatkę i zapisz ją w zeszycie:
Opinia ……………………. to poglądy społeczeństwa na daną sprawę. Istotną rolę w pośredniczeniu między rządzącymi a obywatelami odgrywają mass …………… – prasa, radio, telewizja i ……………….. , które ……………………………… wpływają na kształtowanie przekonań mieszkańców kraju i dlatego nazywane są „…………………. władzą”.
Dla działania mediów najważniejsza jest …………………………. słowa. Tak jest w państwach demokratycznych. Natomiast w krajach autorytarnych i totalitarnych istnieje ……………………….. Oznacza to, że wszelkie publikacje prasowe, telewizyjne i radiowe są ……………… przez rządzących.
………… to rzeczywiste wydarzenie, a …………… to czyjeś zdanie na jakiś temat. Formą przekazu informacji jest również …………………. , która ma zachęcić do ………………….. towaru lub usług.