Jedność w rozbiciu. Testament Bolesława Krzywoustego

  1. Po śmierci Władysława Hermana pomiędzy jego synami doszło do wojny, w wyniku której Zbigniew został wygnany, co stało się pretekstem dla króla niemieckiego Henryka V do wojny z Polską w 1109 r. (Bolesław wojnę wygrał, pozwolił Zbigniewowi na powrót, ale na skutek dalszych konfliktów go uwięził i oślepił.) Kraj został zjednoczony. Przyłączone zostało Pomorze (misje christianizacyjne – Otton z Bambergu.
  2. Bolesław Krzywousty chciał zapobiec bratobójczym walkom o tron między swoimi synami. W 1138 r. ogłosił statut dzielący państwo polskie między synów.
    -Śląsk – Władysław Wygnaniec
    -Wielkopolska – Mieszko Stary
    -Mazowsze – Bolesław Kędzierzawy
    -ziemia sandomierska – Henryk Sandomierski
    Wydzielono dzielnicę senioralną.
    Ustalono zasadę senioratu – dzielnicą senioralną zarządza zawsze najstarszy Piast (oraz pryncypatu – senior ma władzę zwierzchnią nad Polską oraz Pomorzem Gdańskim, decyduje o najważniejszych sprawach państwowych, np. polityka zagraniczna).
    Wydzielono dzielnicę wdowią – wdowa Salomea wraz z Kazimierzem Sprawiedliwym, który był pogrobowcem.

3. Testament Krzywoustego wprowadził okres w dziejach Polski zwany rozbiciem dzielnicowym.

4.Pierwszym seniorem po śmierci Bolesława Krzywoustego był Władysław Wygnaniec, który przez spór z młodszymi braćmi i macochą Salomeą został wygnany. Następca – Bolesław Kędzierzawy nie był w stanie obronić się przed najazdem cesarza Fryderyka Barbarossy (1157) i złożył hołd lenny. Po śmierci Bolesława władzę przejął Mieszko Stary, który chciał wzmocnić władzę centralną. Możni się z tym nie zgodzili, pozbawili go władzy i powołali na tron Kazimierza Sprawiedliwego, obalając zasadę senioratu (żyją jeszcze starsi Piastowie, którzy powinni objąć włądzę). Następnie władzę przejął jego syn – Leszek Biały, który rywalizował o prawo do tytułu princepsa z książętami śląskimi oraz Mieszkiem Starym. Leszek został zamordowany, a tytuł princepsa przestał się realnie liczyć.

5. Skutki rozbicia dzielnicowego:
-walki między braćmi – zasada senioroatu została obalona
-polska pozycja międzynarodowa osłabiona
-Polska nie jest w stanie bronić się przed sąsiadami – poszczególne dzielnice są za słabe, aby móc się ochronić się przed zagrożeniem zewnętrznym
-zanik władzy centralnej, na korzyść możnych i duchowieństwa

Ćwiczenie. Do władców przyporządkuj prawidłowe skojarzenia.

W walce o silne i niezależne państwo. Polska XI w.

  1. Po śmierci Bolesława Chrobrego władzę przejmuje Mieszko II i koronuje się w 1025 r. Ziemie którymi władał: Pomorze, Wielopolska, Małopolska, Mazowsze, Kujawy, Śląsk, Lubelszczyzna i Grody Czerwieńskie, Milsko i Łużyce.
  2. Na skutek napiętych stosunków z sąsiadami, złej sytuacji gospodarczej państwa oraz konfliktami z braćmi – Bezprymem i Ottonem, Mieszko zostaje wygnany. Rozpoczyna się kryzys monarchii piastowskiej.
  3. W 1031 r. cesarz Konrad II oraz ks. ruski Jarosław Mądry najechali na Polskę i odebrali swoje ziemie.
  4. Po śmierci Bezpryma Mieszko II wraca do kraju i próbuje zjednoczyć i wzmocnić państwo, ale w 1034 r. umiera, a władzę przejmują możni. Ok. 1037 r. dochodzi do buntu ludowego przeciw uciskowi feudalnemu i przeciw władzy kościelnej, a w 1038 r. książę czeski Brzetysław I najeżdża ziemie polskie, łupi je aż po Wielkopolskę, wywozi relikwie z Gniezna i przyłącza Śląsk do Czech.
  5. W wyniku kryzysu polska organizacja kościelna całkowicie upadła. Pomorze wróciło do religii pogańśkiej, wszystkie zdobte przez Bolesława Chrobrego ziemie zostały utracone. Polska straciła znaczenie na arenie międzynarodowej.
  6. Kazimierz Odnowiciel zaczął odbudowywać kraj, jednak dopiero jego syn, Bolesław Śmiały koronował się na króla Polski. Popadł w konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem, którego skazał na śmierć. Doszło do buntu możnych i władca musiał uciekać na Węgry, gdzie zmarł.
  7. Dzięki poparciu możnych (zwłaszcza palatyna Sieciecha) władzę przejął Władysław Herman (brat Bolesława). Głównym celem władcy było ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej. Pod wpływem możnych Władysław podzielił swój kraj pomiędzy synów i siebie:
    1.Zbigniew otrzymał Wielkopolskę
    2.Bolesław Małopolskę ze Śląskiem
    3.Władysław zachował Mazowsze z największymi grodami (Kraków, Wrocław, Sandomierz)
Dynastia Piastów

Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości

Osoby zainteresowane proszę o kontakt do 12 października 2020 r.

Strona internetowa konkursu.

Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości organizowana jest przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Tematyka zagadnień, ich forma oraz różnorodność zadań ma zmusić uczestników do samodzielnego myślenia i praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy. Olimpiada winna prowadzić do aktywizacji społeczeństwa w zakresie prawa, co przyczyni się do zwiększenia świadomości oraz szerzenia edukacji prawnej. Zagadnienia poruszane w olimpiadzie dotyczą ważnych kwestii, bliskich młodym ludziom takich jak m.in.: zdolność do czynności prawnych, odpowiedzialność karna małoletnich, ochrona praw konsumentów, prawo w sieci, prawo autorskie, prawo samorządowe, zagadnienia ustrojowe, a także szeroko rozumiana interdyscyplinarna wiedza ogólna, w szczególności obejmująca zakres wiedzy o społeczeństwie. Dążąc do samodoskonalenia olimpiada przygotowana przez IWS odchodzi od utartego schematu zwykłego testu. Zamiast tego IWS proponuje innowacyjny charakter przeprowadzenia każdego z trzech etapów:

I Etap – Test online

Test ma charakter eliminacyjny i jest podzielony na pięć etapów. Test rozwiązywany jest online przez wszystkich uczestników jednocześnie. W zależności od sytuacji epidemiologicznej będzie odbywać się to zdalnie (z uwzględnieniem niezbędnych zabezpieczeń przed oszustwem).

II Etap – Praca pisemna na wybrany temat

Każdy z uczestników, który przejdzie pierwszy etap będzie miał za zadanie przygotować pracę pisemną na jeden spośród przedstawionych przez organizatora tematów. Uczestnicy powinni wykazać się kreatywnością i interdyscyplinarnym spojrzeniem. Na rozwiązanie zadania przewidziane jest 180 minut.

III Etap – Turniej wiedzy

Ostatni etap to turniej wiedzy, zostanie zakwalifikowanych do niego 20 uczestników.  Turniej podzielony jest na dwie rundy. Pierwsza to runda eliminacyjna. Do ścisłego finału przechodzi 5 uczestników. Podczas rundy finałowej każdy z uczestników będzie odpowiadał na losowe pytania do momentu udzielenia trzech nieprawidłowych odpowiedzi. Uczestnik, który jako ostatni udzieli trzeciej nieprawidłowej odpowiedzi zostaje zwycięzcą Olimpiady.


Rejestracja zgłoszeń do: 15 października 2020 roku,

  • I Etap: 30 października 2020 roku,
  • II Etap: 15 grudnia 2020 roku,
  • Wyłonienie finalistów: do 1 lutego 2021 roku,
  • Finał Konkursu: 31 marca 2021 roku, Warszawa.

Wartości i normy społeczne

  1. Wartości społeczne – wszystko to, co w społeczeństwie uznawane jest za ważne, dobre, cenne i pożądane.
    -system wartości – wartości uporządkowane według określonej hierarchii
    -światopogląd – zbiór poglądów na otaczającą nas rzeczywistość
    -orientacje życiowe ze względu na przyjęty system wartości
    HEDONIŚCI – korzystanie z przyjemności i unikanie przykrości
    EUDAJMONIŚCI – samorealizacja poprzez dążenie do realizacji celów
    -pluralizm wartości dopuszcza funkcjonowanie w społeczeństwie różnych systemów wartości.
    Systemy wartości podlegają uzgodnieniu.
    Warunkiem zachowania pluralizmu jest tolerancja.
  2. Normy społeczne to reguły określające, jakie zachowania są akceptowane, a jakie odrzucane przez zbiorowość lub grupę społeczną.
  3. Rodzaje norm społecznych:
    -prawne – regulowane instytucjonalnie (np. przez państwo)
    -obyczajowe – mówią jak zachowywać się w danej sytuacji, wypracowane przez tradycję
    -moralne (etyczne) – rodzą poczucie winy w jednostce
    -religijne – przestrzegają członkowie wspólnoty religijnej
  4. Sankcje społeczne – kara za naruszenie lub nagroda za wzorowe przestrzeganie norm społecznych. To reakcja społeczeństwa na postępowanie jednostki danej zbiorowości.
  5. Postawy wobec norm społecznych:
    -aprobata – uznanie normy społecznej za uzasadnioną, właściwą i zgodną ze światopoglądem danej jednostki.
    -konformizm – jednostka zgadza się bezwzględnie na przyjęcie i przestrzeganie norm bez względu na to czy jest to zgodne z jej światopoglądem i wartościami, czy też nie.
    -nonkonformizm – jeżeli norma jest sprzeczna ze światopoglądem jednostki – przekonanie, że można ją złamać.
  6. Kontrola społeczna – środki wykorzystywane przez społeczeństwo do egzekwowania norm i wartości:
    -kontrola wewnętrzna – jednostka dąży do przestrzegania zasad (odśrodkowo)
    -kontrola zewnętrzna – społeczeństwo zmusza jednostki do podporządkowania się.
  7. Normy i środki kontroli społecznej nie są zjawiskiem niezmiennym – ewoluują.

Każdy obywatel ma obowiązek umrzeć za ojczyznę

Każdy obywatel ma obowiązek umrzeć za ojczyznę.

Zagadnienia:

  1. Jak zmieniło się znaczenie pojęcia „obywatelstwo” od czasów starożytnych do współczesności?
  2. Kim był obywatel I Rzeczpospolitej? (sarmatyzm, cechy, zachowania)
  3. Obywatel obecnie. (ideał, wzór)
Każdy obywatel ma obowiązek umrzeć za ojczyznę. pdf