Temat: Państwo i demokracja. Konstytucja RP. (WOS)

CEL: Wyjaśnię główne zasady ustroju zawarte w Konstytucji RP oraz przedstawię hierarchię aktów prawnych w Polsce.

Na początek otwórz podręcznik na końcu – w miejscu, gdzie kartki na brzegu są czerwone ( s.199 – 236). Przewertuj te strony – nie musisz ich wszystkich czytać, wystarczy że je przejrzysz. Zwróć uwagę na budowę polskiej konstytucji.

Otwórz podręcznik na stronach 130 – 131. Przypomnij sobie, jakie zasady ustroju Polski obowiązują w Konstytucji RP.

Następnie obejrzyj poniższy film:

Przypomnij sobie czym jest demokracja. Pomogą Ci w tym poniższe filmiki:

Wprawdzie w języku angielskim, ale z pewnością sobie poradzicie.

Na koniec uzupełnij zadanie z lukami i przepisz je do zeszytu jako notatkę.

Państwoto oddzielone granicami …………………….. zamieszkiwane przez ……………….. podporządkowaną …………… . Państwo cechuje ………………………………… czyli niezależność od innych krajów oraz …………………………….. czyli środki prawne, które skłaniają obywateli do podporządkowania się istniejącym przepisom (……………., sądy). 

W państwie demokratycznym społeczeństwo posiada liczne prawa i wolności. Wyróżnia się dwa rodzaje demokracji: pośredniąi bezpośrednią. ……………………………………. polega na osobistym udziale obywateli w sprawowaniu władzy np. poprzez wybory prezydenta czy burmistrza lub referendach (tak dzieje się w …………………………….). …………………………….. demokracja to sprawowanie rządów w kraju przez przedstawicieli, których obywatele wcześniej wybrali (np. ……………………… , senatorowie, rada gminy).  W Polsce mamy oba rodzaje demokracji. 

Konstytucja (inaczej ustawa ……………………………………) to zbiór najważniejszych aktów prawnych w demokratycznym kraju. Inne akty są jej ………………………………………………… .
3 maja 1791 r. w Polsce ogłoszono ……………………….. na świecie konstytucję.  Obecna ustawa zasadnicza obowiązuje od …………. r.  i została przyjęta przez obywateli w drodze ……………………………… . Rozpoczyna się  ………………………………. czyli uroczystym wstępem. Ma ……… rozdziałów (243 ……………………………. w numeracji ciągłej) regulujących funkcjonowanie władz i instytucji. Mówi się w niej m.in. o …………………………………… władzy (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza) oraz że Polska jest ………………………….. z wybieralnymi przedstawicielami do władz. Obowiązuje ……………………………. czyli różnorodność w polityce i innych dziedzinach życia.
W rozdziale ……………………… jest ponad 50 praw przysługujących obywatelom Polski oraz 6 …………………………………. .Wszyscy są …………. wobec prawa. I  prawo obowiązuje wszystkich.

Temat: Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce. (WOS)

CEL: Dowiesz się, skąd i dlaczego Polskę zamieszkują mniejszości narodowe  i etniczne

Przeczytaj lekcję z podręcznika s. 108- 113.

Następnie, odnosząc się do wiedzy historycznej, w zeszycie wyjaśnij:

-dlaczego skupiska mniejszości ukraińskiej rozlokowane są w największym stopniu na terenie województwa warmińsko –mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.

-dlaczego największe skupiska Łemków (mniejszości etnicznej tradycyjnie zamieszkującej tzw. Łemkowszczyznę, czyli Beskid Niski i Sądecki) w głównym stopniu skupione są na terenie  województw: dolnośląskiego, małopolskiego i lubuskiego.

Na koniec wykonaj test w celu sprawdzenia i utrwalenia swojej wiedzy: