Temat: O żołnierzach niezłomnych (klasa 4)

Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z wydarzeniami mającymi miejsce pod koniec II wojny światowej i w pierwszych miesiącach po jej zakończeniu. W przyszłym tygodniu dowiecie się nieco o sylwetkach najważniejszych żołnierzy wyklętych.

I. Lekcję zaczynamy od krótkiego, ale dosyć trudnego filmu. Proszę uważnie posłuchać, bo mowa jest o bardzo ważnych sprawach, które zadecydowały o ustroju i przyszłości powojennej Polski.  

W trakcie oglądania zastanów się:

  1. Jakie były okoliczności wybuchu II wojny światowej?
  2. Kto zaatakował Polskę 17 września 1939r.?
  3. Co (albo kto) zadecydowało o przyszłości Polski po II wojnie światowej?
  4. W jaki sposób komuniści przejęli władzę w Polsce, mimo iż na emigracji przebywał legalny polski rząd?

II. Następnie przeczytaj w podręczniku podrozdziały „Plany Stalina” (s. 145). W jaki sposób komuniści przejęli władzę w Polsce?

III. Zapisz w zeszycie notatkę:

IV. Czy polskie społeczeństwo było bierne wobec przejęcia władzy w Polsce przez komunistów? Przeczytaj podrozdział „Polska pod władzą komunistów” (s. 146).

V. Czy walka pomiędzy żołnierzami dawnej AK (Armii Krajowej, żołnierzami wyklętymi) a zalegalizowaną władzą komunistyczną (Armia Czerwona-wojsko, MO – Milicja Obywatelska, UB – Urząd Bezpieczeństwa) była walką równą? Zwróć uwagę, że po dwóch stronach tej walki znajdowali się Polacy.

VI. Zapisz dalszy ciąg notatki:

2.8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Władzę w Polsce przejęli komuniści, lecz niektóre oddziały AK nie podporządkowały się. Postanowili walczyć z nową władzą – to żołnierze niezłomni (wyklęci).

VI. Obowiązkowa praca domowa – uzupełnij ćwiczenie. Karta pracy do pobrania znajduje się poniżej:

Karta Pracy Żołnierze Wyklęci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *