Witajcie, to już nasza ostatnia lekcja w klasie 6. Mam nadzieję, że czas nauczania zdalnego nie był dla Was straconym i faktycznie staraliście się pracować systematycznie. Życzę udanych, a przede wszystkim zdrowych wakacji. Obyśmy zobaczyli się w szkole we wrześniu.
Pozdrawiam gorąco
Paulina Stelmaszczyk
Zanim przejdziesz do lekcji , przypomnij sobie jaki był stosunek Napoleona do sprawy polskiej. Dlaczego wielu Polaków ufało Napoleonowi?
I.Zapoznaj się z podrozdziałem „Namiastka państwa”, „Polscy żołnierze w Hiszpanii” oraz „Wojna z Austrią” (podręcznik, s. 240 – 244).
II.Kiedy i w jakich okolicznościach powstało Księstwo Warszawskie? Zwróć uwagę, że choć Polacy otrzymali namiastkę państwa, to był to kraj całkowicie zależny od Napoleona i trwał tylko tak długo, jak długo Napoleon odnosił sukcesy. Wraz z jego przegraną podczas wyprawy na Rosję Księstwo przestało istnieć (choć formalnie stało się to w 1815 roku).
III. Obejrzyj film:
IV.Scharakteryzuj ustrój Księstwa Warszawskiego. Uzupełnij tabelę informacjami świadczącymi o niezależności tego państwa i jego podległości wobec Francji.
V.Przyjrzyj się obrazowi pt. 3 maja w Madrycie (podręcznik, s. 242.). Wydarzenie to było możliwe dzięki okazanemu wcześniej poświęceniu polskich żołnierzy podczas walk w Hiszpanii. Dlaczego więc szarża pod Samosierrą przeszła do legendy?
VI.Wyjaśnij, dlaczego doszło do wybuchu wojny z Austrią? Jaki był jej rezultat dla Księstwa Warszawskiego? Dlaczego Austriacy nie pokonali Polaków pod Raszynem?
VII.Przeczytaj podrozdział „Wojna z Rosją” i „Klęska Napoleona” (podręcznik, s. 244 – 246).
VIII. Wykonaj ćwiczenie z mapą.
IX. Omów jak przebiegła wojna z Rosją w 1812 r. Jak zakończyła się bitwa narodów? Czym było 100 dni Napoleona?
Notatkę już macie w poprzednim temacie 🙂