Wartości społeczne – wszystko to, co w społeczeństwie uznawane jest za ważne, dobre, cenne i pożądane. -system wartości – wartości uporządkowane według określonej hierarchii -światopogląd – zbiór poglądów na otaczającą nas rzeczywistość -orientacje życiowe ze względu na przyjęty system wartości HEDONIŚCI – korzystanie z przyjemności i unikanie przykrości EUDAJMONIŚCI – samorealizacja poprzez dążenie do realizacji celów -pluralizm wartości dopuszcza funkcjonowanie w społeczeństwie różnych systemów wartości. Systemy wartości podlegają uzgodnieniu. Warunkiem zachowania pluralizmu jest tolerancja.
Normy społeczne to reguły określające, jakie zachowania są akceptowane, a jakie odrzucane przez zbiorowość lub grupę społeczną.
Rodzaje norm społecznych: -prawne – regulowane instytucjonalnie (np. przez państwo) -obyczajowe – mówią jak zachowywać się w danej sytuacji, wypracowane przez tradycję -moralne (etyczne) – rodzą poczucie winy w jednostce -religijne – przestrzegają członkowie wspólnoty religijnej
Sankcje społeczne – kara za naruszenie lub nagroda za wzorowe przestrzeganie norm społecznych. To reakcja społeczeństwa na postępowanie jednostki danej zbiorowości.
Postawy wobec norm społecznych: -aprobata – uznanie normy społecznej za uzasadnioną, właściwą i zgodną ze światopoglądem danej jednostki. -konformizm – jednostka zgadza się bezwzględnie na przyjęcie i przestrzeganie norm bez względu na to czy jest to zgodne z jej światopoglądem i wartościami, czy też nie. -nonkonformizm – jeżeli norma jest sprzeczna ze światopoglądem jednostki – przekonanie, że można ją złamać.
Kontrola społeczna – środki wykorzystywane przez społeczeństwo do egzekwowania norm i wartości: -kontrola wewnętrzna – jednostka dąży do przestrzegania zasad (odśrodkowo) -kontrola zewnętrzna – społeczeństwo zmusza jednostki do podporządkowania się.
Normy i środki kontroli społecznej nie są zjawiskiem niezmiennym – ewoluują.