Wielki król i jego państwo

  1. Po śmierci Władysława Łokietka władzę odziedziczył Kazimierz Wielki. Koronował się na króla Królestwa Polskiego w Krakowie. Jego państwo było stosunkowo niewielkie, bez dostępu do morza.

    Wrogowie:
    -Marchia Brandenburska
    -Zakon Krzyżacki
    -Czechy

    Sojusznicy:
    -Węgry (Elżbieta Łokietkówna żoną Karola Roberta Andegaweńskiego)
    -Litwa (wspólny wróg – Krzyżacy)
    -Księstwa Zachodniopomorskie (Marchia Brandenburska zagraża)

    2. Sytuacja wewnętrzna – państwo osłabione w wyniku wojen i walk o władzę. Potrzebne jest zunifikowanie (ujednolicenie), centralizacja i rozwój gospodarczy państwa. Dlatego Kazimierz wprowadził reformy:
    -administracyjną (urząd starosty -zarządzał daną ziemią)
    -kodyfikacja prawa (statuty wiślicko-piotrkowskie)
    -popierał akcję osadniczą (dodatkowo prawo składu i przymus drogowy)
    -1364 – ufundował Akademię Krakowską
    -reforma wojskowa i fortyfikacje

3. Polska przekształca się w monarchię stanową (była patrymonialną). Kazimierz tworzy tzw. Corona Regni Poloniae – korona jestnierozerwalnie związana z państwem (kraj jest dziedziczny, ale niepodzielny).

4. Polityka zagraniczna:
-dąży do odzyskania ziem zabranych przez Krzyżaków (Pomorze Gdańśkie, Kujawy, ziemia chełmińska, dobrzyńska i Czechów (Śląsk). Ma świadomość, że Polska jest zbyt słaba na otwarty konflikt, więc będzie robił to dyplomatycznie.

-spór z Krzyżakami miał być rozwiązany przy popraciu Karola Roberta Andegaweńskiego i Jana Luksemburskiego. Dwa razy na zjeździe w Wyszehradzie oraz Warszawie Kazimierz próbował odzyskać ziemie zagarnięte przez zakon. Oststecznie zawarto pokój wieczysty w Kaliszu w 1343 r. – Krzyżacy mieli zwrócić zagarnięte Kujawy oraz ziemię dobrzyńską. Kazimierz muział zrzec się Pomorza oraz ziemi chełmińskiej i michałowskiej na rzecz Krzyżaków. Krzyżacy postanowień nie zrealizowali.

-król Czech Jan Luksemburski rościł sobie prawa do korony polskiej (bo Wacław III był jego poprzednikiem), jednak w 1335 r. na zjeździe w Wyszechradzie zrzekł się tytułu za 20 tys. kop praskich groszy (olbrzymie pieniądze). Pokój w Namysłowie 1348 potwierdził z kolei, że Śląsk należy się Luksemburgom

-rozpoczął ekspansję na Ruś i przyłączył Ruś Halicką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *