Bilans powstań narodowych.
https://padlet.com/zulugula39/bilans_powstan
Argumenty „za”
1. Przypominały o sprawie polskiej za granicą.
2. Były inspiracją do walki dla kolejnych pokoleń.
3. Służyły przetrwaniu świadomości narodowej.
4. Zmuszały do tworzenia organizacji reprezentujących społeczeństwo, które świadczyły o gotowości do odbudowania niepodległego państwa.
Argumenty „przeciw”
- Represje – utrata szkolnictwa, zsyłki, ograniczenie niezależności.
- Powstania wyrażały interes tylko jednej grupy, nie zyskały poparcia całego społeczeństwa, co prowadziło do pogłębiania istniejących wśród Polaków podziałów.
- Niemal wszystkie powstania, prócz wielkopolskiego, zakończyły się klęską polityczną i militarną, stratą zasobów, ludzi i kapitału, które można było spożytkować inaczej.
- Kult „cierpiętnictwa”, mesjanizm i niechęć do nowoczesności.
- Do walki zbrojnej w imię swych interesów wzywali Polaków przedstawiciele innych państw, zostawiając ich później samym sobie.
Ćwiczenie
„Bić się czy nie bić?” To pytanie stawiali sobie Polacy od momentu utraty niepodległości. Postaw się w ich sytuacji i spróbuj podjąć decyzję. Weź pod uwagę to, co można zyskać, a co stracić.
Użyj do tego analizy SWOT.
Mocne strony i Słabe strony odnoszą się do życia codziennego pod zaborami, zaś Szanse i Zagrożenia do podjęcia zbrojnej walki o niepodległość.
Praca domowa – dodatkowa – na ocenę proszę odesłać na e-mail. W tytule maila zamieść klasę, imię i nazwisko.
Jest zima 1863 roku. Wyobraź sobie, że należysz do konspiracyjnej organizacji przygotowującej się do powstania przeciwko znienawidzonemu caratowi. Napisz relację z pierwszych dni powstania.
W drugim tygodniu lutego – sprawdzian.