- Najwyższa Izba Kontroli kontroluje działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności, celowości i rzetelności.
- Trybunał Konstytucyjny jest sądem konstytucyjnym, organem władzy sądowniczej
- Trybunał Stanu jest organem sądowym, który sądzi najwyższych urzędników państwowych
- Prokuratura jest państwowym organem powołanym do strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw, jak również występowania z oskarżeniami przed sądami
- Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją naukowo-badawczą o uprawnieniach śledczych
- Rzecznik Praw Obywatelskich jest jednoosobowym konstytucyjnym organem kontrolnym, powołanym specjalnie i wyłącznie w celu strzeżenia praw i wolności obywatelskich określonych w konstytucji i innych aktach prawnych
Dzień: 2021-05-31
Polacy za granicą
KSENOFOBIA – lęk przed „obcymi”
Piramida nienawiści:
Gordon Allport był amerykańskim uczonym związanym z Uniwersytetem Harvarda. W swoich badaniach zauważył, że popełniane na świecie zbrodnie, np. Zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej, poprzedzone były mową nienawiści, wykluczeniem i dyskryminacją wobec jakieś grupy lub warstwy społecznej Zależność tę zilustrował jako „piramidę nienawiści”. Ma ona 5 stopni:
1) MOWA NIENAWIŚCI rozumiana m.in. jako rozpowszechnianie negatywnych stereotypów połączone z wrogim, krzywdzącym językiem;
2) UNIKANIE, czyli odczłowieczanie i izolacja jednostek i grup społecznych;
3) DYSKRYMINACJA, czyli nierówne traktowanie przez osoby, ale także i instytucje państwowe;
4) AKTY PRZEMOCY FIZYCZNEJ przeciwko ludziom i ich własności
5) EKSTERMINACJA całych grup narodowych, wyznaniowych lub posiadających odmienny światopogląd.
Model Allporta jest uniwersalny – zmieniają się tylko ofiary i sprawcy.
– Holokaust, ludobójstwo Ormian lub Tutsi
– w czasach dawniejszych, jak i współcześnie.
– powtarzające się od średniowiecza pogromy Żydów w Europie czy polowania na czarownice (Jean Delumeau w swoim dziele Strach w kulturze Zachodu świetnie na ten temat pisze)
-postępujące od 2012 roku prześladowania ludności muzułmańskiej , np. Rohingya w Mjanmie (dawnej Birmie)
Co sprzyja przełamywaniu uprzedzeń i nietolerancji?
PRACA W GRUPACH
Zadaniem zespołów jest przygotowanie plakatu i hasła kampanii dotyczącej przeciwdziałania stereotypom i uprzedzeniom.
PODPOWIEDZI:
– podręcznik s. 189
-co każdy z nas może robić w codziennym życiu, by przeciwdziałać uprzedzeniom?
-„Piaskownica”
- stereotypy
- ZOBACZ, ZROZUM, ZAREAGUJ
„Tworzy historię zwycięski lud” Komuniści przejmują władzę w Polsce
1.Akcja „Burza” i powstanie warszawskie – klęska (podziemia niepodległościowego i rządu emigracyjnego). Stalin chce przejąć władzę.
SKRÓTY
PRL – Polska Rzeczpospolita Ludowa
PKWN – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego
ZPP – Związek Patriotów Polskich
KRN – Krajowa Rada Narodowa
CBKP – Centralne Biuro Komunistów Polskich
TRJN – Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej
PSZ – Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
WiN – Wolność i Niezawisłość
NSZ – Narodowe Siły Zbrojne
MO – Milicja Obywatelska
KBW – Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego
UB – Urząd Bezpieczeństwa
PZPR – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
2. PPR – Polska Partia Robotnicza
– specjalnie do tego celu szkoleni w Moskwie polscy komuniści:
*przyszły przewodniczący Polskiej Partii Robotniczej Marceli Nowotko
*Paweł Finder i Bolesław Mołojec
– partia nie głosiła idei komunistycznych, by nie odstraszyć od siebie Polaków- wzywali do walki z Niemcami oraz obrony demokracji.
-propaganda spowodowała, że wielu młodych Polaków zasiliło szeregi Gwardii Ludowej (organizacja zbrojna).
– w PPR były zmiany osobowe – spory o władzę w partii. Ostatecznie władzę przejmie Władysław Gomułka.
3. W ZSRR Stalin tworzy oddziały polskie – I Korpus Polski. (działalność Wandy Wasilewskiej i Związku Patriotów Polskich)
W jego skład wchodziły: trzy dywizję piechoty (imienia Kościuszki, Traugutta i Dąbrowskiego), Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte, Brygada Artylerii im. Bema i Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Celowo nazwy poszczególnych jednostek nawiązywały do ważnych dla Polaków postaci lub wydarzeń, by obudzić w nich duch patriotyzmu.
4. Zbrodnia katyńska – NKWD rozstrzelało wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej) – na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”).
DWA OŚRODKI WŁADZY W POLSCE : PKWN i RJN
5. 1944 -powstała Krajowa Rada Narodowa – na czele stanął Bolesław Bierut. Ogłosili się parlamentem Polski – alternatywą polityczną dla Rządu RP na uchodźstwie (Stanisława Mikołajczyka). Dla rządu emigracyjnego to sygnał, że Stalin chce stworzyć w Polsce państwo komunistyczne.
-Gwardia Ludowa –> przekształcona na Armię Ludową (dowódca Michał Rola-Żymierski).
-Komuniści w Polsce chcą współpracy ze Związkiem Radzieckim.
6. Rząd na emigracji tworzy RJN (Radę Jedności Narodowej) – Kazimierz Pużak przewodniczącym.
-RJN chce współpracy z aliantami i odbudowy demokracji w Polsce.
-RJN jest związana z Rządem RP na uchodźctwie – Do 5 lipca 1945 r. był jedynym legalnym rządem będącym kontynuacją władz II RP – tego który musiał opuścić kraj po ataku hitlerowskim. Siedzibą był Paryż, później Londyn. Później, mimo przejęcia władzy przez komunistów funkcjonował nadal, aż do pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce w 1990 r. – zakończył działalność po przekazaniu insygniów prezydenckich Lechowi Wałęsie.
7. W ZSRR zostaje utworzony Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) – na czele Edward Osóbka-Morawski –> nowy rząd polski.
PKWN wydał Manifest, gdzie zamieszczono fałszywą datę 22 lipca 1944 – Lublin –> ma to oznaczać, że jest on utworzony przez KRN. Manifest sprawiał wrażenie kontynuacji rządów II Rzeczpospolitej, jednak wiele rzeczy było zatajonych jak nacjonalizacja przemysłu, czy problem polskich granic. W 1944 PKWN przekształcono na Rząd Tymczasowy.
8. Armia Czerwona wkracza do Polski. Następnie NKWD – Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR – represje, czystki, działalność przeciw kontrrewolucji . W styczniu 1945 r. Gen. Leopold Okulicki, komendant główny AK, nakazał rozwiązanie Armii Krajowej, nie widząc sensu walki z nową władzą.
9. KONFERENCJA w JAŁCIE ( luty 1945).
– Powstaje Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej (TRJN) – 28 czerwca 1945 r., Stalin prowadził rozmowy z Stanisławem Mikołajczykiem. Mikołajczyk – fiasko – podaje się do dymisji.
– rząd ten jest zależny od ZSRR – na czele Osóbka- Morawski i Gomułka
10. „Proces szesnastu” – proces przywódców Polski podziemnej – unieszkodliwienie legalnych władz RP. Wyroki skazujące na działaczach patriotycznych. Alianci nie zareagowali, a później alianci potwierdzili jego legalność (konferencja w Poczdamie). Gabinet Tomasza Arciszewskiego bezskutecznie protestował.
11. Referendum „3 razy TAK!”
12. Polska Rzeczpospolita Ludowa – PRL
Konstytucja 1952 – znosiła urząd prezydenta a wprowadzała Radę Państwa z przewodniczącym na czele (Bolesław Bierut). W praktyce władzę ma PZPR (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza)