Bić się czy nie bić?

Bilans powstań narodowych.

https://padlet.com/zulugula39/bilans_powstan

Argumenty „za”

1. Przypominały o sprawie polskiej za granicą.
2. Były inspiracją do walki dla kolejnych pokoleń.
3. Służyły przetrwaniu świadomości narodowej.
4. Zmuszały do tworzenia organizacji reprezentujących społeczeństwo, które świadczyły o gotowości do odbudowania niepodległego państwa.

Argumenty „przeciw”

  1. Represje – utrata szkolnictwa, zsyłki, ograniczenie niezależności.
  2. Powstania wyrażały interes tylko jednej grupy, nie zyskały poparcia całego społeczeństwa, co prowadziło do pogłębiania istniejących wśród Polaków podziałów.
  3. Niemal wszystkie powstania, prócz wielkopolskiego, zakończyły się klęską polityczną i militarną, stratą zasobów, ludzi i kapitału, które można było spożytkować inaczej.
  4. Kult „cierpiętnictwa”, mesjanizm i niechęć do nowoczesności.
  5. Do walki zbrojnej w imię swych interesów wzywali Polaków przedstawiciele innych państw, zostawiając ich później samym sobie.

Ćwiczenie

„Bić się czy nie bić?” To pytanie stawiali sobie Polacy od momentu utraty niepodległości. Postaw się w ich sytuacji i spróbuj podjąć decyzję. Weź pod uwagę to, co można zyskać, a co stracić.
Użyj do tego analizy SWOT.
Mocne strony i Słabe strony odnoszą się do życia codziennego pod zaborami, zaś Szanse i Zagrożenia do podjęcia zbrojnej walki o niepodległość.

Praca domowa – dodatkowa – na ocenę proszę odesłać na e-mail. W tytule maila zamieść klasę, imię i nazwisko.

Jest zima 1863 roku. Wyobraź sobie, że należysz do konspiracyjnej organizacji przygotowującej się do powstania przeciwko znienawidzonemu caratowi. Napisz relację z pierwszych dni powstania.



W drugim tygodniu lutego – sprawdzian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *