Podziały społeczne i stygmatyzacja

Na początek musisz zrozumieć, czym są i jak funkcjonują postawy w społeczeństwie.

Postawa to sposób reagowania w społecznie określony sposób na oczekiwania społeczne. Człowiek przyjmuje różne postawy względem osób, przedmiotów, grup ludzi, zdarzeń, ideologii itd. Przyjmując określoną postawę człowiek wyrabia sobie jakieś zdanie na określony przedmiot postawy i przyjmuje określone zachowanie względem niego.

Przykłady postaw: uprzedzenie, ambiwalencja, altruizm, egoizm, konformizm.

Postawy człowieka są kształtowane w procesie jego wychowania, dzięki doświadczeniom, wartościom przekazywanym przez otoczenie. Na postawy wpływa wiele różnych czynników – od samej wiedzy o określonym przedmiocie poznania, poprzez stosunek emocjonalny, system wartości aż po środowisko od którego człowiek uczy się zachowania. Postawy człowieka zmieniają się wraz ze zmianą przekonań.Zapoznaj się z treścią podręcznika (s. 38 – 39).

I. Zastanów się, czym jest i dlaczego powstaje stygmatyzacja.

Stygmatyzacja jest rozumiana jako „naznaczenie” , inaczej to przypisanie „łatki” – gdy jakaś cecha zostanie przypisana jednostce, trudno jest się jej pozbyć. Co ciekawe, stygmatyzacja bardzo często zmusza nas do postępowania zgodnie z przypisanymi etykietami à w psychologii zjawisko to określane jest mianem samospełniającego się proroctwa. Ludzie napiętnowani często są odrzucani przez społeczeństwo. To powoduje utratę pewności siebie, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do samobójstw.Na podstawie podręcznika i/lub powyższego opisu stwórz definicję „stygmatyzacji”.

II. Stygmatyzacja często jest uwarunkowana myśleniem stereotypowym.

III. Dopisz do notatki definicję stereotypu:

Stereotyp – uogólniony pogląd na temat jednostek, grup społecznych lub zbiorowości. Nie ma on poparcia dowodami, faktami, bardzo często jest błędny.

IV. Negatywne stereotypy często powodują uprzedzenia, czyli odnoszą się do ostaw społecznych i emocji. Uprzedzenia przeradzają się w wykluczenie społeczne i dyskryminację, czyli gorsze, krzywdzące postępowanie w stosunku do osób, których dotyczy stereotyp. Stereotypy czasami doprowadzają do podziałów społecznych.

V. Wysłuchaj miniwykładu na temat podziałów społecznych oraz przeczytaj o tym w jaki sposób tworzą się podziały na „swoich” i „obcych” (podręcznik s. 42).

VI. Następnie napisz w 3 – 4 zdaniach, jakie postawy możemy przyjmować w stosunku do „swoich” a jakie w stosunku do „obcych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *